تبلیغات
آموزش رایانه از مبتدی تا پیشرفته - ویروسها و مشكلات آنها در اینترنت
دوشنبه 5 اسفند 1387

ویروسها و مشكلات آنها در اینترنت

   نوشته شده توسط: مهدی خواجه    نوع مطلب :امنیت و ویروس ها ،

ویروسهای كامپیوتری شهرت زیادی در تلوزیون و روزنامه پیدا كرده اند بخصوص اكنون كه افراد زیادی از اینترنت استفاده می كنند حتی تصور اینكه كل كامپیوتر شما در اثر بازدید از یك صفحه وب و یا باز كردن یك email بهم ریخته و كارهایتان از بین ربته غیر قابل بخشش است.

یك ویروس تكه code ای است (نوشته می شود بوسیله یك انسان مریض كه وقت زیادی دارد ) كه خود را می چسباند به برنامه های كامپیوتری و خود را منتشر می كند. ویروسها معمولاً اعمال ناخوشایندی روی كامپیوتر و برنامه های آن انجام می دهند. مشكلی كه ویروس بوجود می آورد می تواند یك مشكل ساده باشد ( مانند باز كردن یك پنجره با یك پیام عاشقانه كه هر روز در سر وقت مقرر انجام می شود ) یا فوق العاده خطرناك باشد ( همه فایلهای موجود در كامپیوترتان را پاك كند ) معمولاً زمانیكه كامپیوتر شما به یك ویروس آلوده می شود شما متوجه نمی شوید ( اگر آلوده شدن به ویروس آشكار بود نمی توانست به سادگی گسترش پیده كند ) احتمالاً كامپیوتر شما شروع به انجام كارهای عجیب و غریب خواهد كرد برنامه ها اجرا نمی شوند فایلهایتان در حال از دست رفتن هستند یا صدمه به كامپیوتر شما وارد می شود.

شما با اجرا كردن برنامه های غیر قابل اعتماد در كامپیوترتان با ویروسها مواجه می شوید ویروسها نمی توانند فایلهی صرفاً اطلاعاتی را آلوده كنند ( مثلاً عكسها و فایلهای متن ) آنها باید یك برنامه را اجرا كنند تا بتوانند گسترش پیدا كنند.

متاسفانه مرز بین یك فایل اطلاعاتی و یك فایل قابل اجرا خیلی كم رنگ شده است. برای مثال فایلهی Word و Excel می توانند شامل زیر برنامه هایی ( Macros ) باشند كه كارهای مختلفی را انجام می دهند. بنابراین این فایلها می توانند شامل ویروس باشند اگر می خواهید در برابر ویروسها ایمن باشید باید در كامپیوترتان یك آنتی ویروس نصب كنید مطمئن شوید كه مرتباً ویروسها را برای آنتی ویروس خود update می كنید ( كه شامل مشخصات ویروسهای جدید است ).  باید مواظب فایلهایی كه افراد مختلف بوسیله فلاپی دیسكها به شما می دهند باشید یا فایلهایی كه بوسیله e-mail برای شما می فرستند. همیشه نرم افزار شناسایی ویروس را برای هر  فایلی كه از آن مطمئن نیستید اجرا كنید به یاد داشته باشید كه دیگران همیشه می توانند فایلهای ویروسی را به شما انتقال دهند بدون اینكه درباره آنها اطلاعی داشته باشند بنابراین فقط به دلیل اینكه این فایل از مطمئن ترین دوست شما گرفته شده است به این معنی نیست كه حتماً ویروسی نیست!

آنتی ویروس نورتون كامپیوتر شما را از ویروسها در امان نگه می دارد

فرهنگ جامع ویروس جدیدترین اطلاعات را از آخرین ویروسها در خود دارد

 بعید است كه شما با بازدید از یك وب سایت با ویروس مواجه شوید. بعضی از صفجات وب شامل كدهای برنامه نویسی هستند ( مثلاً جاوا اپلتها یا جاوا اسكریپتها ) اما معمولاً مشكلی پیش نمی آید اگر چه حفره های قابل نفوذ مخربی در مرورگرهای وب پیدا شده است و این مرورگرها ممكن است نمونه ای از ویروسهایی كه كه ممكن است بر اساس یك جاوا اسكریپت نوشته شود را در خود نداشته باشند.بنابراین برای در امان بودن مطمئن شوید كه هر تكه  ( patch ) در دسترس را برای مرورگر ( browser ) خود download كرده اید.