تبلیغات
آموزش رایانه از مبتدی تا پیشرفته - آموزش چگونگی نصب IPV6 ( در ویندوز سرور 2003 )

 

 آموزش چگونگی نصبIPV6 ( در ویندوز سرور 2003 )

در حالیكه را ه طولانی برای شركت ها در پیش است تا به سوی آن گام بردارند ولیكن IPV6 به آرامی اما مطمئن راه خود را برای ورود به محصولات باز كرده است. استفاده آن در ویندوز 2000 به طور آزمایشی می باشد. اما در ویندوز سرور 2003 جنبه های كاملی از ان وجود دارد. اما از آنجاییكه IPV6 هنوز در حال یافتن راهی است تا در شبكه ها وارد شود. اما نصب آن گزینه ای پیش فرض نمی باشد. برای نصب IPV 6 . مراحل زیر را دنبال نماید:


1- ابتدا به
Control Panel وارد شده و دوباره روی آیكون Network Connection كلیك نمایید.
2- بر روی آداپتور شبكه ای كه قصد فعال ساختن
IPV 6 را دارید كلیك راست نمایید و گزینه Properties را انتخاب نمایید.       
3- بر روی
Install كلیك نمایید.    
4- از لیستی از انتخاب های نصب، گزینه
Protocol را بپذیرید و بعد روی دكمه Add كلیك نمایید.
5- مورد
Microsoft TCP\IP Version را بپذیرید و بعد روی دكمه OK كلیك نمایید.
IPV 6 یك رابط گرافیكی تمیز ارائه نمی دهد كه مثل پیكربندی IPV 6 را از طریق یك پوشه خط فرمان جدید كه netsh نام دارد تنظیم و پیكربندی نمایید. شما می توانید netsh را از طریق خط فرمان چه با گزینه (Option )‌ و چه بدون آن صدا بزنید. وقتی از طریق گزینه ها فراخوانی نمودید، Netsh عملیات خواسته شده شما را انجام می دهد. احضار netsh بدون هیچ پارامتری شما را وارد پوشه ای می كند كه از ان می توانید یك لیست كامل از فرامین netsh را با تایپ علامت؟ به دست آورید.  

چرا بعد از نصب كارت شبكه در ویندوز 98 سیستم به كندی بالا می آید؟         
بعد از نصب NIC ویندوز در حدود 10 تا 20 ثانیه معطل می كند تا بالا بیاید و این بدین خاطر است كه ویندوز سعی می كند تا از كارت شبكه شما آدرس IP های آن را بخواهد و چون كارت شما آدرس ندارد و فقط بر روی سیستم شما نصب گردیده . نمی تواند این آدرس را در اختیار ویندوز قرار دهد. برای این كار به اپلت Control panel وارد شده و سپس تعیین وارد قسمت Network شوید در قسمت مربوط به پروتكل TCPIIP . یك آدرس الكی مثل 192.168.12 وارد نمایید . از این پس وقتی سیستم را بالا می آورید به سرعت لود می شود.

نقش DAM ( Direct Memory Access ) در ویندوز چیست؟          
وقتی قرار باشد اطلاعاتی از طریق هارد دیسك به حافظه RAM منتقل گردد در این فعل و انفعال CPU نیز دخالت می كند و باعث كندی انتقال دیتا می شود ولیكن در سیستم خطوطی به نام DMA وجود دارند كه باعث انتقال سریع اطلاعات بدون دخالت مستقیم CPU می شوند از سیستم های ویندوز 95 (Win98 OSR2 ) به بعد ویندوز دارای این امكان گردیده تا بتوان این ویژگی را در آن فعال نمود. این كار باعث سریعتر شدن نقل و انقال دیتایی می گردد اما قدری از حافظه و سرعت پردازش را می بلعد كه در اكثر سیستم های امروزی مقدار قابل توجه ایی نمی باشند. برای فعال ساختن این ویژگی به Device Manager وارد شده و كنترولر هارد یا CDROM را پذیرفته و گزینه Properties را بپذیرید و سپس جعبه DMA را علامت دار نمایید. به همین سادگی .

چگونه می توان سرعت شماره گیری مودم (Dial-Up ) را افزایش داد؟           
به طور پیش فرض مقدار زمان Dial Tone در ویندوز 100 میلی ثانیه است كه می توان مقدار كمتری مثلا 50 میلی ثانیه را برای آن قائل شد. برای این كار به مسیر زیر وارد شوید:        
Modem(Properties)- Connection- Advance-Extra Settings=S11=50
گاهی اوقات
DUN شماره گیری كرده و وصل می شود و لیكن به زحمت پیغام «Connecting to Network »‌را نمایش می دهد. یعنی هنوز هم این پیغام در حال نمایش است و می گوید در حال وصل شدن هستم در حالیكه شماره گیری تمام شده. در این مسئله مقصر خود DUN می باشد زیرا پروتكل های اضافه ایی را در حال بایند نمودن می باشد. جهت حل این مشكل بر روی آیكون ISP ی مورد نظرتان كه بر اساس كارت اینترنت درست كرده اید كلیك راست نموده و گزینه properties رابپذیرید. سپس موارد Server Types و بعد Logon to Network را انتخاب نمایید. ابتدا این گزینه را غیرفعال نمایید و بعد پروتكل های اضافی چون NetBEUI و IPX\SPX Compatible را بدون علامت نمایید. این كار به سیستم می گوید كه فقط از پروتكل معروف TCP\IP استفاده نمایید و نه پروتكل های دیگر.

ترمینال سرویس چیست و چگونه استفاده می شود؟  
- ترمینال سرویس برنامه ای است كه بر روی ویندوز 2000 تا نسخه هایی از NT نصب می شود و امكان مدیریت از راه دور و در اختیار گیری صفحه یا میز كار سرور از راه دور را برای هر مشتری كه از ترمینال سرویس استفاده می كند فراهم می سازد. TS برای كار از پروتكل RDP یا Remote Desktop protocol استفاده می نمایید كه ارتباط میان سرور و مشتری را برقرار می سازد. هر كاربر می تواند در یك لحظه چندین جلسه كاری داشته باشد كه مستقل از هم به اجرای برنامه می پردازند. TS از برنامه های 16و 32 بیتی به برنامه های راس برنامه های مبتنی بر متن و 4PC های دستی پشتیبانی می نماید. این برنامه در دو حالت Application و Administrator نصب و اجرا می شود. در حالت اول اگر مجوز نداشته باشید ناچار باید هر سه ماه یكبار برنامه را مجددا نصب نمایید . كاربر می تواند بدون Logoff از یك جلسه كاری خارج شود. بهتر است TS را بر روی یك سرور عضو به جای كنترل حوزه نصب نمایید. زیرا منابع سرور را به سرعت كاهش می دهد. برای رسیدن به راندمان بالا بهتر است از كارتهای NIC ، با راندمان بالا و یا چندین NIC استفاده نمایید و نیز از هارد دیسكهای قوی و فایل سیستم NTFS جهت امنیت و كارایی بالا استفاده نمایید. كامپیوترهای كلدینت نیازی به قدرت پردازش بالا ندارند. یعنی از كلونیت ها مثل داس یا WFW از نسخه 16 بیتی كلدینت استفاده می كنند. برای این مشتریها می بایستی پروتكل TCP\IP نصب شود و برای PCهای دستی از ویژگی HPC3.0 استفاده نمایید. كاربران معمولی یا سبك (ligth ). كاربران ساخت یافته مبتنی بر وظیفه ( Task-based )‌ و كاربران پیشرفته. كاربران وظیفه گرا فقط یك برنامه مثل اكسل را در یك لحظه اجرا می كنند. كاربران ساخت یافته یك یا دو برنامه با كمترین پردازش را اجرا می كنند مثل پردازش كلمه و مرورگر وب ولیكن كاربران پیشرفته بیش از یك برنامه را اجرا می نمایند. TS به 10MB فضای RAM اضافی برای كاربران سبك (Light )‌ و حدود 21MB برای كاربران پیشرفته نیاز دارد.     
برنامه های 16 بیتی راندمان كار را پایین می آورند و اجرای آن ها می تواند درصد كاربرانی را كه پردازنده پشتیبانی می كند تا 40% كاهش دهد و میزان حافظه را تا 50% برای هر كاربر افزایش دهد.