تبلیغات
آموزش رایانه از مبتدی تا پیشرفته - چگونه سایت خود را بفروشید
جمعه 19 مهر 1387

چگونه سایت خود را بفروشید

   نوشته شده توسط: مهدی خواجه    نوع مطلب :نکات پراکنده اما مهم ،

با سلام امیدوارم دوستانی که به وبلاگ مراجعه می کنند ما را از نظرات خود محروم نکنند

 

ارزش سایت برای خریداران

این روزها بیشتر وب سایت ها با تعداد بازدید كنندگان آنها ارزشیابی می شوند. یكی از روشهای معمول ارزشیابی یك وب سایت تعداد ضربه هایی (hit) است كه در هر روز ثبت می شوند، كه هر كدام از آنها بین 10 تا 30 دلار ارزش دارند. یعنی اگر 1000 بازدید در روز از صفحه اول سایت شما ثبت شود. دومین شما می تواند 10/000 تا 30/000 دلار به فروش برسد. یكی دیگر از روشهای ارزش گذاری وب سایت كه تا حدی خوش بینانه است تعداد بازدیدكنندگان منحصر به فرد در هر ماه است در این روش اگر یك كاربر بیش از 20 بار به وب سایت شما سر زده باشد فقط یك بار آن به حساب می آید كه برای هر بازدید كننده منحصر به فرد در ماه حدود 250  دلار در نظر گرفته می شود. البته محاسبه به این شیوه سبب می شود كه قیمت وب سایت شما بالاتر از قیمت واقعی آن شود. و امروزه از این روش خیلی استفاده نمی شود اما آنچه كه مهم است تعداد بازدیدكنندگان، عمومیت و محبوبیت وب سایت و كیفیت نام دومین شما تعیین كننده قیمت آن است. همانند یك فروشگاه كه هر چه پرمشتری تر باشد و در مكان بهتری واقع شده باشد قیمت بیشتری دارد در مورد وب سایت هم بازدید كنندگان نقش مشتری را بازی می كنند. قیمت گذاری برای وب سایت بر اساس تعداد بازدیدكنندگان یك روش قدیمی و مطمئن است.

برای خریداران وب سایت شما ممكن است این سوالات پیش آید:

- آیا این وب سایت درآمدی خواهد داشت؟ آیا ضمانتی برای درآمد زایی آن وجود دارد؟

- آیا جایی برای رشد و سود آوری آن در آینده وجود دارد؟

- آیا سایت ترافیك كافی دارد؟

ـ آیا طراحی وب سایت جذاب است ( البته سلیقه زیاد به خرج دادن سبب گیج شدن و فراری شدن بازدیدكنندگان می شود) و طراحی آن به گونه است استفاده از وب سایت برای كاربران ساده باشد؟

- چه زمانی دومین آن ثبت شده است؟

- رتبه سایت در موتور های جستجو مطرح چقدر است؟

- هزینه نگهداری سایت چقدر است؟

- چرا صاحب وب سایت می خواهد آنرا بفروشد؟

 

نام های دامنه معمولاً بر اساس كارایی با چهار مشخصه كلیدی ارزیابی می شوند.

1- پتانسیل توسعه تجاری- قابلیت نام دامنه شما برای استفاده به صورت یك نام یا آرم تجاری برای یك شركت یا موسسه

2- قدرت به خاطر آوری- رابطه نام دامنه شما با رشته ای كه وب سایت در آن زمینه فعالیت می كند. و همچنین نامی كه بتوان آن را به سادگی بخاطر آورد.

3- طول نام- در بیشتر موارد كوتاه بودن نام دامنه بهتر است. هر چند یك نام با مفهوم و آشكار بهتر از نامی است كه از تركیب اختصارات ساخته شده باشد.

 4-   ارزش پسوند- پسوند ها كه بعد از نام دامنه و پس از یك نقطه قرار  می گیرند می توانند com یا net یا org یا ... باشند اینكه نام دامنه شما چه باشد در ارزش آن تاثیر می گذارد. هنوز پسوند com پر ارزشتر از همه است و پسوند net در رده دوم قرار می گیرد و پس از آن پسوند org قرار می گیرد و پسوندهای دیگر در رده های بعدی قرار می گیرند.

قیمت گذاشتن برای وب سایت

توصیه ما به شما این است كه حتماً سایت خود را به طور حرفه ای ارزشیابی كنید. در حقیقت این مهمترین مرحله برای فروش موفق وب سایت شماست. برای ارزشیابی قیمت وب سایت متخصصانی وجود دارند كه با قیمت كم می توانند كمك بزرگی به شما بكنند. البته در ایران چنین افرادی به ندرت یافت می شوند. تا برای یك وب سایت ایرانی رقم دقیق مشخص كنند. ولی می توان از موسسات و وب سایت های غیر ایرانی كه در این زمینه فعالیت می كنند، استفاده كنید. البته چون این موسسات ایرانی نیستند بعضی فاكتور ها مانند قرار گرفتن در دایركتوریهای ایرانی و سادگی و متداول بودن نام را در زبان فارسی نمی توانند در ارزیابی خود لحاظ كنند. ولی با توجه به اینكه رتبه سایت شما را در موتور های جستجو و دایركتوری های تراز اول جهان مانند گوگل ، آلكسا و یاهو چك می كنند می توانند اطلاعات خوبی به شما ارائه دهند. نكته دیگر در مورد خرید و فروش وب سایت وضعیت جیب خریداران است چون هر چه خریداران شما ثروتمند تر باشند می توانند پول بیشتری بابت آن بپردازند. پس این قضیه را هم باید در نظر داشته باشید به هر حال تعیین یك قیمت معقول و متناسب مهم است چون قیمت بالا سبب فراری شدن مشتری می شود و اگر قیمت پایین بدهید ممكن است پول زیادی را از دست بدهیدبرای قیمت گذاری به آدرس زیر مراجعه كنید:http://www.ukwebsiteforsale.co.uk/appraisal در این آدرس یك قیمت كه مناسب برای خریداران انگلیسی است پیدا خواهید كرد البته در این سایت توصیه هایی هم برای افزایش ارزش وب سایت خود می توانید پیدا كنید. بعد از ارزیابی متوجه باشید كه مشتریان شما در ایران هستند یا خارج از ایران تا با توجه به توانایی مالی آنها قیمت معقولی را انتخاب كنید. آدرس دیگری كه می تواند برای شما مفید باشد: http://www.dnscoop.com/ در این آدرس علاوه ب قیمت گذاری برای وب سایت شما راههایی برای كسب در آمد از آن همراه با حدود درآمد ماهیانه به شما پیشنهاد می كند و با قرار دادن یك كد در اختیار شما قرار می دهد كه با قرار دادن آن در میان كدهای html می توانید قیمت لحظه سایت خود را به صورت آنلاین نمایش دهید.